Śledź nas na:



Metody analizy danych jakościowych

Wybór typu kodowania Kodowanie to tyle, co zastępowanie fragmentów tekstu etykietkami, które reprezentują kategorie tekstu.
  1. kodowanie otwarte
    • przejrzyj zebrany materiał i poszukaj jakiego rodzaju kwestie pojawiają się w nim niezależnie do listy sporządzonych problemów badawczych
    • sporządź listę tych kwestii i nadaj im hierarchię stosując kryterium ogólność
    • zakoduj materiał wykorzystując sporządzoną wcześniej listę
  2. kodowanie osiowe
    Idzie o krok dalej, jego istotą jest odkrywanie związku (relacji) między kategoriami analitycznymi, poszukiwanie cech wspólnych i różnicujących
  3. kodowanie selektywne
    Jego istotą jest stworzenie hierarchii problemów które zostaną ujęte w poszczególne kategorie. np. wydarzenia (egzamin) kontekst społeczny, aktorzy, działania, konsekwencje ich działania.
Selekcja i porządkowanie danych W zależności od rodzaju danych należy je uporządkować według klucza ułatwiającego szybkie dotarcie do nich w miarę potrzeby.
Klucze ustala zawsze badacz kierując się np. listą problemów badawczych oraz danymi "metrycznymi" Wnioski i interpretacje danych:
Istnieje wiele reguł interpretacji i prezentacji wyników – wszystko zależy od przedmiotu badań, zastosowanego schematu badawczego oraz autorskiego pomysłu na narracje.
Najwięcej swobody daje strategia "case study": opis, historia, porównanie, przewidywanie, teoretyzowanie


Zobacz także